Strong swimming at City of Oxford Level 3 Meet

The City of Oxford Swimming Club Level 3 Meet saw clubs across the region come together for a fervent three days of events during 24-26 November. Oxford welcomed swimmers to their home Leys Pool from:  Shires Swimming Club, City of Milton Keynes Swimming Club, Bourne End Swimming Club, Hatfield Swimming Club, Hillingdon Swimming Club, Kidlington Swimming Club, Reading Swimming Club, Wantage White Horse Swimming Club, Abingdon & Vale Swimming Club and Bicester Swimming Club.

[Photo: some of the proud Oxford medallists. Left to right back row: Honey Valdiserri, George Rudd, middle row: Zofia Conway, Scarlett Shorter, Kayden Silla, Matthew Chritchley, Lachlan Middleton, Angelos Agko, front row: Tristan Dennis, Zara Porter, Eleni Ioannou]
[Photo: some of the proud Oxford medallists. Left to right back row: Honey Valdiserri, George Rudd, middle row: Zofia Conway, Scarlett Shorter, Kayden Silla, Matthew Chritchley, Lachlan Middleton, Angelos Agko, front row: Tristan Dennis, Zara Porter, Eleni Ioannou]
The meet came at a crucial time in the season, providing one of the last opportunities for swimmers to reach county qualifying times. There were many impressive performances, with Oxford swimmers achieving an array of personal best and county times, speeding tickets and medals across all the events.

Thank you to the dedication of the coaches, and the hardworking officials and many parent volunteers who the Meet run smoothly. The full results are available on the COSC website.

Top 1st to 3rd placed Oxford swimmers listed by event:
Girls 800m freestyle: Dotty Goodgame 16 yrs: 1s t place, Gretel Goodgame 13 yrs: 3rd place.

Boys 1500m freestyle: George Rudd 15 yrs; 1st place.

Girls 400m IM: 12yrs: Ayanna Fulga 1st, Ellen Bagley 2nd, 13yrs: Illizane Pinfold 1st, 14yrs: Safiya Sillah 1st.

Boys 400m freestyle: 10yrs: Angelos Agko 2nd, 11yrs: Ethan Bird 1st, 12yrs: Joseph Watkiss 3rd, 13yrs: Freddie Cooke 3rd, 15yrs: Theo Cooke 3rd, 16yrs/over: Joseph Mclean 2nd, James Austen 3rd.

Girls 50m Backstroke: 9yrs: Zofia Conway 1st, Scarlett Shorter 2nd, 10yrs: Eleni Ioannou 1st, 11yrs: Ella Joyce 3rd, 14yrs: Jasmine Johnson 1st, 15yrs: Tiana Porter 1st, 16yrs/over: Emily Kyle 1st.

Boys 50m breaststroke: 9yrs: Faaris Sharif 2nd, Tristan Dennis 3rd, 10yrs: Angelos Agko 3rd, 11yrs: Lachlan Middleton 2nd, 13yrs: Jamie Conway 1st, Morgan Smith 2nd, 14yrs: Logan Bryan 2nd, 16yrs over: Joseph Mclean 1st.

Girls 100m breaststroke: 10yrs: Eleni Ioannou 2nd, 11yrs Lily Brabbin 1st, Nina Brown 3rd,  12yrs Ayanna Fulga 1st, 13yrs Lara Mills 1st, 14yrs Madeline Powell Ist, 15yrs Zoe Coombs Ist.

Boys 100m fly: 11yrs: Lachlan Middleton 1st, 12yrs: Christopher Skelton 2nd, Andrew Taylor 3rd, 13yrs: Charles Pauling 1st, Jamie Conway 3rd. 14yrs: Logan Bryan 1st, 16yrs/over: Chris Wood 1st, Max Underwood 2nd.

Girls 200m IM: 9yrs: Zofia Conway 1st, Scarlett Shorter 3rd, 10yrs: Eleni Ioannou 1st, 11yrs: Juliet Anthony 1st, 12yrs: Ellen Bagley 1st, Megan Peake 3rd, 13yrs: Illizane Pinfold 1st, 14yrs: Madeline Powell 1st, Jasmine Johnson 2nd, 15yrs: Zoe Coombs 1st.

Boys 50 backstroke: 9yrs: Faaris Sharif 2nd, 11yrs: Matthew Critchley 1st, 12yrs: Oliver Conway 1st, James Brooks 2nd, 13yrs: Morgan Smith 1st, Stan Prichard 2nd, 15yrs: Theo Cooke 1st, 16yrs/over: Chris Wood 1st.

Girls 200m backstroke: 9yrs: Zofia Conway 1st, Scarlett Shorter 2nd, Vita Ruggiero 3rd, 10yrs: Eleni Ioannou 1st, 11yrs: Lily Brabbin 1st, 12yrs: Megan Peake 2nd, 13yrs: Illizane Pinfold 3rd, 14yrs: Madeline Powell 2nd, 16yrs/over: Jennifer Burrell 1st, Emily Kyle 2nd.

Boys 200m freestyle: 9yrs: Tristan Dennis 2nd, 10yrs: Angelos Agko 2nd; 11yrs: Lachlan Middleton 3rd, 12yrs: Christopher Skelton 2nd, 13yrs: Mihailo Miki Petrovic 1st, Charles Pauling 3rd, 14yrs: Logan Bryan 2nd, 15yrs: Max Bolcato 1st, Theo Cooke 2nd, 16yrs/over: Christopher Motha 1st, Joseph Mclean 3rd.

Girls 100m freestyle: 10yrs: Zara Porter 2nd, 11yrs: Lily Brabbin 1st, Juliet Anthony 2nd, 12yrs: Ayanna Fulga 3rd, 13yrs: Lara Mills 1st, 14yrs: Madeline Powell 2nd, Jasmine Johnson 3rd, 15yrs: Tiana Porter 1st, Zoe Coombs 2nd, 16yrs/ over: Jennifer Burrell 1st, Emily Kyle 2nd.

Boys 100m backstroke: 11yrs: Lachlan Middleton 2nd, Ethan Bird 3rd, 12yrs: Oliver Conway 2nd, 13yrs: Charles Pauling 1st, Morgan Smith 3rd, 15yrs: Theo Cooke 1st, 16yrs/ over: Max Boyns 1st, James Austen 3rd.

Girls 200m butterfly: 10yrs: Eleni Ioannou 1st.

Boys 200m breaststroke: 9yrs: Ben Harkness 1st, 10yrs: Angelos Agko 1st, Barnaby Turner 2nd, 11yrs: Kayden Sillah 1st, Ethan Bird 2nd, 12yrs: Oliver Conway 2nd, Joseph Watkiss 3rd, 13yrs: Morgan Smith 1st, Jamie Conway 2nd, 14yrs: Logan Bryan 2nd, 16yrs/ over: Joseph Mclean 1st.

Girls 50m freestyle: 9yrs: Scarlett Shorter 3rd, 10yrs: Zara Porter 2nd, 11yrs: Honey Valdiserri 1st, Mila Burovska 2nd, 14yrs: Jasmine Johnson 1st, 15yrs: Zoe Coombs 1st, 16yrs/over: Jennifer Burrell 1st, Emily Kyle 2nd.

Boys 100m IM: 10yrs: Angelos Agko 2nd, 11yrs: Ethan Bird 3rd, 12yrs: Christopher Skelton 2nd, 13yrs: Mihailo Miki Petrovic 1st, Charles Pauling 2nd, 16yrs/over:  Christopher Motha 1st.

Boys 400m IM: 11yrs: Ethan Bird 2nd, 12yrs: Andrew Taylor 1st, 13yrs: Alex Underwood 3rd.

Girls 400m freestyle: 10yrs: Nalinratn (Pearl) Sophastienphong 1st, 11yrs: Juliet Anthony 2nd, Honey Valdiserri 3rd, 12yrs: Ellen Bagley 2nd, 13yrs: Illizane Pinfold 1st, 14yrs: Safiya Sillah 1st, 15yrs: Hannah Austen 1st, 16yrs/over: Jennifer Burrell 1st.

Boys 50m fly: 9yrs: Faaris Sharif 1st, 10yrs: Angelos Agko 1st, 11yrs: Matthew Critchley 2nd, 12yrs: Christopher Skelton 2nd, Andrew Taylor 3rd, 13yrs: Charles Pauling 1st, Jamie Conway 2nd, 14yrs: Logan Bryan 2nd, 16yrs/over: Christopher Motha 1st, Max Underwood 3rd.

Girls 50m breaststroke: 9yrs: Zofia Conway 2nd, 10yrs: Zara Porter 2nd, Eleni Ioannou 3rd, 11yrs: Nina Brown 3rd, 13yrs: Lara Mills 1st, 14yrs: Madeline Powell 2nd, 15yrs: Zoe Coombs 1st.

Boys 100m breaststroke: 10yrs: Angelos Agko 1st, 11yrs: Kayden Sillah 1st, 12yrs: Joseph Watkiss 1st, 13yrs: Jamie Conway 1st, 16yrs/over: Joseph Mclean 1st, Max Underwood 2nd, Max Boyns 3rd.

Girls 100m butterfly: 10yrs: Zara Porter 1st, Nalinratn (Pearl) Sophastienphong 2nd, 11yrs: Lily Brabbin 1st, 13yrs:  Illizane Pinfold 2nd, 14yrs: Jasmine Johnson 1st, 15yrs: Erin Gilchrist 1st, 16yrs/over: Maia Little 1st, Jennifer Burrell 2nd.

Boys 200m IM: 9yrs: Tristan Dennis 2nd, Monty Salmon 3rd, 11yrs: Lachlan Middleton 2nd Kayden Sillah 3rd, 12yrs: Oliver Conway 1st, Andrew Taylor 3rd, 13yrs: Charles Pauling 1st, 14yrs: Logan Bryan 1st, 16yrs /over: Christopher Motha 1st.

Girls 200m freestyle: 10yrs: Nalinratn (Pearl) Sophastienphong 1st, 11yrs: Lily Brabbin 1st Juliet Anthony 3rd, 14yrs: Jasmine Johnson 3rd, 15yrs: Zoe Coombs 1st, Hannah Austin 3rd, 16yrs/over: Jennifer Burrell 1st.

Boys 200m backstroke:  9yrs: Tristan Dennis 1st, 10yrs: Jeffrey Cheung 1st, Angelos Agko 2nd, 11yrs: Lachlan Middleton 2nd, Kayden Sillah 3rd, 12 yrs: Oliver Conway 2nd, 13yrs: Charles Pauling 1st, Mihailo Miki Petrovic 2nd, Stan Prichard 3rd, 16yrs/over: Max Underwood 1st, Max Boyn: 2nd, James Austin 3rd.

Girls 100m backstroke: 10yrs: Zara Porter 1st, Eleni Ioannou 2nd, 11yrs: Lily Brabbin 2nd, 12yrs: Megan Peake 1st, 13yrs: Lara Mills 1st, 14yrs: Madeline Powell 1st, Jasmine Johnson 2nd, 15yrs: Tiana Porter 1st, 16yrs/over: Emily Kyle 2nd.

Boys 100m freestyle: 10yrs: Jeffrey Cheung 1st, 11yrs: Kayden Sillah 3rd, 12yrs: Andrew Taylor 2nd, 13yrs: Mihailo Miki Petrovic 1st, Charles Pauling 3rd, 14yrs: Logan Bryan 2nd, 15yrs: George Rudd 1st, 16yrs/over: Max Underwood 2nd.

Girls 100m IM: 10yrs: Zara Porter 1st Eleni Ioannou 2nd, 12yrs:  Ayanna Fulga 1st, 13yrs: Lara Mills 1st, 14yrs: Emma Jowett 2nd.

Boys 200m butterfly: 11yrs: Lachlan Middleton 1st, 12 yrs: Christopher Skelton 3rd, 14yrs: Logan Bryan 1st.

Girls 200m breaststroke: 9yrs: Zofia Conway 2nd, Scarlett Shorter 3rd, 10yrs: Zara Porter 1st, Eleni Ioannou 2nd, 11yrs: Lily Brabbin 1st, Nina Brown 3rd, 12yrs: Ellen Bagley 1st, Ayanna Fulga 2nd, 14yrs: Madeline Powell 1st, Anna Hens 2nd, 15yrs: Zoe Coombs 1st.

Boys 50m freestyle: 9yrs: Monty Salmon 1st, Faaris Sharif 2nd, 10yr:s Angelos Agko 3rd, 11yrs: Lachlan Middleton 1st, Matthew Critchley 3rd, 12yrs: Oliver Conway 1st, 13yrs: Mihailo Miki Petrovic 1st, Charles Pauling 2nd, 14yrs: Logan Bryan 1st, 15yrs: George Rudd 1st, 16yrs/over: James Austin 3rd.

Girls 50m butterfly: 9yrs: Zofia Conway 1st, Vita Ruggiero 3rd, 10yrs: Eleni Ioannou 3rd, 11yrs: Maisie Kavanagh 3rd, 12yrs: Ellen Tranter 3rd, 13yrs: Illizane Pinfold 1st, 14yrs: Safiya Sillah 1st, Emma Jowett 3rd, 15yrs: Zoe Coombs 1st, 16ys/over: Emily Kyle 2nd.

A printable version of this press release can be found here COSC L3 Nov 17

Connect with City of Oxford Swimming on social media: